Bilanţ strălucit al luptelor timişene la Campionatul Național Individual de seniori

Urmărește-ne pe WhatsApp | Telegram | Google News

S-a încheiat şi ediţia din acest an a Campionatului Național Individual de seniori care s-a desfăşurat în zilele de 3-5 februarie 2017, la Reşiţa. Faţă de anul 2016, când la Craiova sportivii legitimaţi la cluburile sportive şi asociaţiile din judeţul Timiş au câştigat 15 medalii, din care 5 de aur, 6 de argint şi 4 de bronz, la concursul din acest an numărul medaliilor a fost de 20, din care 6 de aur, 9 de argint şi 5 de bronz.

Cele mai multe medalii au fost câştigate de sportivii legitimaţi la CSM Timişoara – Lupte libere: Simona Pricob – aur la categoria 55 kg; Estera Tămăduianu – argint la categoria 48 kg; Mădălina Tudor – argint la categoria 55 kg; Laura Gavriliuc – argint la categoria 60 kg; Andreea Anastase – argint la categoria 75 kg; Raluca Chircu – bronz la categoria 69 kg; Georgiana Bodogai – bronz la categoria 75 kg; Marin Filip – bronz la categoria 61 kg;

CSM Timişoara – aur în clasamentul pe medalii la lupte libere feminin.

CSM Lugoj a câştigat 4 medalii, din care două de aur şi două de argint: Ivan Guidea – aur la categoria 61 kg – lupte libere; Tomi Hinoveanu – aur la categoria 71 kg, lupte greco-romane; Nicolae Cojocaru – argint la categoria 70 kg, lupte libere; Robert Papp -argint la categoria 98 kg, Lupte greco-romane;

CS Heracle Timişoara a câştigat 4 medalii: Ilie Cojocari – aur la categoria 75 kg Lupte greco-romane; Sergiu Delinschi – argint la categoria 75 kg; Leonard Berei – argint la categoria 130 kg; Nicu Ojog – bronz la categoria 80 kg;

ACS Voinţa Jimbolia a câştigat 2 medalii: David Dobre – aur la categoria 65 kg lupte libere; Tabita Dobre – argint la categoria 53 kg, lupte libere;

CSŞ Jimbolia a câştigat o medalie: Timeea Ioja – bronz la categoria 60 kg, lupte libere.

De menționat că Federația Română de Lupte i-a acordat sportivului lugojean Ivan Guidea, pentru rezultatele remarcabile obținute în ultima perioadă, distincția și brevetul de „Maestru al sportului”.

Felicitări luptătorilor, antrenorilor şi tuturor factorilor implicaţi în realizarea cestor performanţe deosebite.