Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 2 din Lugoj au obţinut rezultate foarte bune la faza locală a olimpiadelor şcolare!

Share Button

Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 2 din Lugoj s-au remarcat și în acest an la probele locale din cadrul Olimpiadelor Școlare, organizate de Inspectoratul Școlar Județean Timiş.

Printr-o muncă susținută, prin îndrumarea profesorilor devotați, după multe ore de pregătire suplimentară, elevii au obţinut premii și mențiuni, în urma probelor desfășurate la nivelul etapei locale.

La Olimpiada de Limba şi Literatura Română, toţi cei 15 elevi participanţi au obţinut rezultate foarte bune, iar 13 dintre aceştia s-au calificat la etapa judeţeană: Grijincu Alexandra (clasa a V-a A), Sîngiorzan Răzvan (clasa a V-a A), Haţegan Luiza (clasa a V-a B), Stanca Alexandra (clasa a V-a B), Casa Iasmina (clasa a VI-a B), Pop-Coman Angeţia (clasa a VI-a B), Jurjiu Eusebiu (clasa a VII-a A), Paraczki Andrada (clasa a VII-a A), Cârlig Șerban (clasa a VII-a B), Ţona Carla Alexandra (clasa a VII-a B), Haţegan Simina (clasa a VIII-a A), Novăcescu Alexandra (clasa a VIII-a A), Popescu Carmen (clasa a VIII-a A).

         Olimpiada de Matematică, etapa locală, a oferit elevilor noştri o nouă şansă de a se remarca, copiii obţinând premii şi menţiuni: Stanca Alexandra (clasa a V-a B) – Premiul I, Cornean Ionuţ (clasa a V-a B – Premiul II, Ion Alexandru (clasa a V-a B)- Menţiune, Paraczki Andrada (clasa a VII-a A) – Premiul II.

         Rezultate foarte bune au obţinut elevii şcolii noastre şi la Olimpiada de Limba Engleză. La etapa judeţeană, Școala Gimnazială Nr. 2 va fi reprezentată de 6 elevi: Jurjiu Eusebiu (clasa a VII-a A), Cârlig Șerban (clasa a VII-a B), Haţegan Simina (clasa a VIII-a A), Câmpureanu Sergiu (clasa a VIII-a A), Mitar David (clasa a VIII-a A), Vasilie Haneș Vanesa (clasa a VIII-a A).

       Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 2 au trecut cu succes şi de etapa locală a Olimpiadei de Limba Franceză, copiii noştri remarcându-se din nou prin rezultatele foarte bune şi prin calificarile la următoarea etapă, cea judeţeană: Anderca Armina (clasa a VII-a A), Erdei Cristian (clasa a VII-a A), Jurjiu Eusebiu (clasa a VII-a A), Paraczki Andrada (clasa a VII-a A), Câmpureanu Sergiu (clasa a VIII-a A), Haţegan Simina (clasa a VIII-a A), ), Novăcescu Alexandra (clasa a VIII-a A), Popescu Carmen (clasa a VIII-a A).

         La Olimpiada de Biologie, 4 elevi vor reprezenta şcoala noastră la etapa judeţeană: Cârlig Șerban (clasa a VII-a B) – Premiul I, Jurjiu Eusebiu (clasa a VII-a A) – Premiul II, ), Paraczki Andrada (clasa a VII-a A) – Premiul III, Erdei Cristian (clasa a VII-a A)- Menţiune.

         Concursul Interjudeţean de Chimie „Memorial Octavian Larionescu”, editia a VIII-a, a adus, ca de obicei, premii şi menţiuni elevilor Școlii Gimnaziale Nr. 2: Paraczki Andrada (clasa a VII-a A) – Premiul II, Jurjiu Eusebiu (clasa a VII-a A) – Premiul III, Erdei Cristian (clasa a VII-a A)- Menţiune, Indru Claudiu (clasa a VII-a A)- Menţiune.

         La Olimpiada „Lectura ca abilitate de viaţă“, etapa judeţeană, eleva Novăcescu Alexandra, din clasa a VIII-a A a obţinut Menţiune, iar elevul Ion Alexandru din clasa a V-a B, a obţinut Premiul III, la Concursul Naţional de Matematică „Lumina Math“, ediţia a XX-a.

La Olimpiada de Istorie, calificată la faza județeană este eleva Badiu Ioana, din clasa a VIII-a A.

   Felicitări elevilor, profesorilor și părinților care susțin eforturile acestora !

ISVERCEANU-DAN Ana-Maria

 

 

 

2

Be the first to comment

Lasă un răspuns